Jaunumi
Amatas ūdenstūrisma sacensībām 50!

Tuvojas pavasaris un Amatas upes laivošanas sacensību 50 gadu jubileja. Šogad sacensības plānotas 5. un 6. aprīlī (vai 12. un 13. aprīlī - to noteiks ūdenslīmenis upē).

Prognozējot pavasara palu ūdeņu daudzumu, sacensību vieta no vēsturiskā starta pie Amatas dzelzceļa tilta pārcelta uz Zvārtes ieža pļavu. Programmā paredzēts gan slaloms, gan nobrauciens. Starts 13 laivu klasēs. Sacensību galvenais organizators - nodibinājums „TK Bebri”.

Pirmās sacensības Amatas upē notika 1964.gada l8. un 19. aprīlī. Ne tikai pirmās Latvijā, bet arī bijušajā Padomju Savienībā. Trase bija izveidota pie dzelzceļa tilta pār Amatu. Distances garums septiņi kilometri un bez dabīgajiem šķēršļiem tika iekārti deviņi vārti. Sacensībās piedalījās 70 ekipāžas no dažādiem fizkultūras kolektīviem. Tajās dienās pa Amatas brūno straumi juku jukām traucās gan ledusgabali, gan koka sprunguļi. Pēc starta signāla no līkuma uz līkumu un no krāces uz krāci devās sacensību dalībnieki visdažādākajos peldlīdzekļos – no bumbu kamerām taisītos plostos un katamarānos, piepūšamajās laivās un smailītēs. Laivotājiem kājās bija kedas un vilnas zeķes, mugurā džemperi un vējjakas, virs tām primitīvas glābšanas vestes. Par kaskām toreiz neviens nedomāja. Pa šiem gadiem ir mainījies gan ūdenstūrisma inventārs, gan braucēju tehniskās iemaņas. Ūdenstūrisma sacensības veicināja Latvijas airēšanas slaloma izveidi, jo 1966.gadā parādījās pirmie stikla šķiedras kajaki. Gadiem ejot, cauri ūdenstūrisma sacensībām izgājuši tūkstošiem cilvēku, un pašreiz ar laivām brauc šī sporta veida celmlaužu bērni un mazbērni. Ūdenstūrismā var atgūt sevi, saskarties ar dabas elpu, jo tīrais gaiss, garāmskrienošās ainavas, ūdens šķēršļi, viļņu šļakatas, smaržojoši ugunskuri – tas viss noņem ikdienas stresu. Varbūt kādreiz nākotnē kāds Latvijas olimpiskais čempions atcerēsies Amatas vizbuļu plaukumu un tās nemierīgo skrējienu.

Pēc „TK Bebri” sagatavotās informācijas

2014-04-06