AKTUALITĀTES
Vienkoču parkam pasniegs kultūras zīmi "Latviskais mantojums"

Latviskā Mantojuma zīme izveidota pēc «Lauku ceļotāja» iniciatīvas, lai godinātu un rādītu latviskās kultūras un sadzīves mantojumu, kas dzīvo mūsdienās un nav sastindzis muzeju plauktos. Latviskā mantojuma zīmes uzdevums – saglabāt latviskās identitātes saikni ar mūsdienu dzīvi, demonstrējot to tūrismā. Pēc šīs zīmes varēs atpazīt vietas, kur saimnieki apmeklētājiem ir gatavi rādīt un stāstīt, cienāt ar latviskiem ēdieniem, mācīt amatus unprasmes, svinēt latviskos svētkus.

Latviskā mantojuma zīmi saņems naktsmītnes, lauku saimniecības, amatnieki, lauku krodziņi, latvisko tradīciju pasākumu rīkotāji un vadītāji, muzeji, kolekcijas, prasmju un arodu zinātāji (maizes cepēji, audēji, bitenieki, keramiķi, kalēji, pirtnieki, jumtu licēji, teicēji, dziesminieki, u.c.). Zīmes uzdevums ir popularizēt un saglabāt kultūras mantojumu, to aktīvi lietojot un padarot saprotamu mūsdienu cilvēkam.

Pirmie divpadsmit «Latviskā Mantojuma» zīmes saņēmēji aicina:

  • nobaudīt latviskos ēdienus Mekes krogā Salacgrīvas novadā pie Sudrabu ģimenes,

  • apgūt sklandraušu cepšanu un nobaudīt tos saimniecībā «Ūši» Kolkā pie Dženetas Marinskas,

  • viesoties Lejaskurzemnieku goda mielastā tradīciju namā «Zvanītāji» pie Rucavas sievām,

  • iepazīt alus tradīcijas Valmiermuižas alus darītavā, Burtnieku novadā,

  • nogaršot kaņepju aizdaru Z/S «Adzelvieši» Burtnieku pagastā pie Jāņa un Dzidras Grīnbergiem,

  • apskatīt Riharda Vidzicka koka meistardarbus Vienkoču parkā Līgatnes novadā,

  • apbrīnot Latgales amatniecību un baudīt latgaliešu ēdienus Ludzas Amatnieku centrā pie Līgas un Ērika Kondrātiem,

  • zvejot nēģus tačos kopā ar Aleksandru Rozenšteinu Salacgrīvā,

  • iepazīt latvisko dzīvesziņu lauku sētā «Dzirnupes» pie Sandras un Jura Palelioņiem Limbažu novadā,

  • piedzīvot latvisku svētku svinēšanu un cienāties ar Zemgales lielajiem virtuļiem Z/S «Vaidelotes» Bauskas novadā pie Dairas un Arnolda Jātniekiem,

  • cept īstu lauku maizi lauku mājās «Donas» Smiltenes novadā kopā ar Briežu ģimeni,

  • baudīt brīvdienas latviskā vidē viesu namā «Lantus» Kocēnu novadā.

Pretendentus Latviskā Mantojuma zīmes saņemšanai izvērtē komisija, kurā piedalās Latvijas kultūras autoritātes: Juris Dambis, Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas vadītājs, Dace Melbārde, Latvijas nacionālā kultūras centra direktore, Signe Pujāte, Latvijas nacionālā kultūras centra direktores vietniece, Janīna Kursīte, Latvijas Universitātes profesore, Māra Mellēna, etnopsiholoģe, pedagoģe, Dagnija Baltiņa, UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas ģenerālsekretāre, Jolanta Treile, LR Kultūras ministrijas, Kultūrpolitikas departamenta direktore, Mārtiņš Kuplais, Latvijas etnogrāfiskā brīvdabas muzeja direktores vietnieks, Valdis Muktupāvels, LU Humanitāro zinātņu katedras, Latvistikas un Baltistikas nodaļas folkloristikas un etnoloģijas katedras vadītājs, Andris Kapusts, Latvijas folkloras biedrības valdes priekšsēdētājs, Māra Zālīte, dzejniece un dramaturģe, Gatis Mūrnieks, zīmolvedis, McCann World Group Riga vadītājs, Sniedze Sproģe, Latvijas Pašvaldībusavienības padomniece, Armands Slokenbergs, Tūrisma attīstības valsts aģentūras direktors, Dace Ziemele, LR Kultūras ministrijas Reģionālās kultūrpolitikas un informācijas analīzes nodaļas vadītāja, Asnāte Ziemele, LLTA «Lauku ceļotājs» prezidente.

Vairāk par Latviskā Mantojuma zīmi var uzzināt «Lauku ceļotāja» mājas lapā: http://www.celotajs.lv/lv/news/item/view/261.«Lauku ceļotājs» ir izsludinājis atvērtu pieteikšanos, un turpmāk ikviens tūrisma uzņēmējs, kas atbilst kritērijiem, varēs pieteikties Latviskā mantojuma zīmei.

Pasākums organizēts Projekta «Kultūras mantojuma vērtību un potenciāla veicināšana Latvijas lauku tūrismā» ietvaros.Jaunumiem sekojiet http://www.kultura.celotajs.lv

avots: http://www.tvnet.lv/zinas/latvija/462902-lauku_turisma_uznemejiem_pasniegs_zimi_latviskais_mantojums

2013-05-20