Jaunumi
Vienkoču parkā atjaunots Nurmižu muižas kungu mājas makets

Vienkoču parkā uzstādīts atjaunotais Nurmižu mužas kungu mājas makets. Maketu pagājušā gada vasarā sabojāja vandāļi, kuri, pateicoties Cēsu policijas aktīvajam darbam un Vienkoču parka videonovērošanas materiāliem, tika notverti. Gandrīz gadu makets nebija pieejams apskatei. Virs atjaunotā maketa tagad arī uzcelta grezna klasiskā lapene, kas pasargās maketu no nokrišņiem. Tieši lapenes būvniecība iekavēja maketa uzstādīšanu, kas sākotnēji bija paredzēta aprīļa beigās, portālu «Apollo» informēja Vienkoču parka veidotājs Rihards Vidzickis.

  

foto: Rihards Vidzickis

Pirmo reizi makets tika uzstādīts 2009. gada pavasarī. Šogad Vienkoču parkā uzstādītas arī ūdensdzirnavas, kas parāda dažādus seno darbnīcu darbināšanas principus. Šīs vasaras gaitā plānots izveidot vēl dažādus jaunus objektus. 

Nurmižu muiža celta 1795. gadā, aizvietojot novecojošo koka mitekli, kas sen vairs neatbilda muižnieku prasībām. Nurmižu muiža piederēja Duntenu dzimtai. Dunteniem piederēja arī Sējas, Grāves un Dūjas muiža, kā arī īpašumi Igaunijā. Tā bija viena no 18. gadsimta modernākajām Vidzemes celtnēm. Centrālā būve, kas caur zemiem pusloka korpusiem savienoti ar nelieliem divstāvu paviljoniem, aizgūta no romiešu villu paraugiem. Sākumā dzīvošanai piemērota bija tikai muižas centrālā daļa, bet dzīvojamo telpu trūkums spieda arī sānu korpusus pielāgot dzīvošanai. 20. gs 20-to gadu sākumā muižā tika ierīkota lauksaimniecības skola. Nurmižu muiža tika nopostīta 1944. gadā karadarbības rezultātā un pēc kara pamazām tika nojaukta. No muižas ēkas pāri palicis tikai kreisais korpuss, kas atrodas uz sabrukšanas robežas. Līdz mūsdienām daļēji ir saglabājies oranžērijs un staļļi. Šodien ir grūti iztēloties vietu, kur kādreiz atradās greznā ēka.

vairāk informācijas: www.vienkoci.lv 

avots: www.apollo.lv/portal/ipasums/articles/239043

 

2011-05-26