Jaunumi
Dzelzs kausēšanas radošās darbnīca Āraišu arheoloģiskajā muzejparkā

19. augustā notiks dzelzs kausēšanas radošā darbnīca.

Āraišu ezerpils iemītnieki 9.-10. gadsimtā kausējuši dzelzs rūdu, par ko liecina salīdzinoši liels senlietu atradumu klāsts: šaurasmens cirvji, kalti, darbarīku fragmenti un rotas u.c.. Ilgu laika periodu, dzelzs rūdas kausēšanas process bija vienīgais veids, kā mūsu senči ieguva dzelzi un darināja no tā nepieciešamos darba rīkus un ieročus. Amatnieku Andra Rozes un Eināra Dumpja vadībā varēs vērot dzelzs kausēšanas procesu. Radošās darbnīcas ietvaros notiks krāsns kurināšana un dzelzs kausēšana. Lai no Latvijas pļavās paretam atrodamās purva rūdas jeb limonīta (dzelzs oksīda) iegūtu dzelzi, nepieciešams īpašs apstrādes process. Dzelzs iegūšanas tehnoloģija ir šāda – sarok, attīra un sasmalcina purva rūdu. Iegūto purva rūdu sajauc ar kaļķi un kokoglēm. Iekurina kausējamo krāsni, kad tā iesilusi ieber rūdas maisījumu un visu laiku papildinot ar kokoglēm un, ar plēšam, pievadot gaisu 3-4 stundas, kurina. Procesa beigās atver krāsni un mēģina izņemt kricu. Ir nepieciešama augsta temperatūra ~1300 grādu un īpašs apstrādes process. Jau uzbūvētajā dzelzs kausēšanas krāsnī Meitu salā eksperimenta laikā tiks kārtām bērtas kvēlojošas kokogles un attīrīta rūda. No 50 kilogramiem rūdas veiksmīgā eksperimentā var iegūt tikai puskilogramu smagu dzelzs gabalu, ko sauc par kricu.
Radošo darbnīcu atbalsta Āraišu ezerpils fonds un Valsts Kultūrkapitāla fonds.

Skatīties, klausīties, līdzi dziedāt un aktīvi līdzdarboties visās radošajā darbnīcā aicināts ikviens interesents, ceļotājs vai tūrists.

Āraišu arheoloģiskā muzejparka darba laiks katru dienu no 9.00 līdz 19.00.


Ieejas biļetes: pieaugušajiem 2.00 LVL, studentiem un pensionāriem 1.00 LVL, skolēniem 0.50 LVL. Ģimenes biļete (2 pieaugušie un 1-2 bērni) 2.50 LVL.


Papildinformācija: Agnese Ramata,
tel. 64107080
araisi@history-museum.lv
www.lnvm.lv
 

Rudens piedāvājums Āraišu arheoloģiskajā muzejparkā


Skolēniem, jauno mācību gadu uzsākot, Āraišu muzejparks piedāvā bezmaksas ieeju pirmklasnieku ģimenēm 1. septembrī un bezmaksas ieeju senioriem 1. oktobrī.


1. septembrī par godu jaunā mācību gada sākumam, tiek aicinātas Pirmklasnieku ģimenes bez maksas apmeklēt muzeju no plkst. 12:00 -19:00. Laika posmā no 12:00 – 17:00 bērni varēs piedalīties zīmēšanas konkursā, darboties dažādās aktivitātēs un spēlēs.


8. septembrī, 2012. gada Kultūras mantojumu dienas ietvaros, no plkst. 13:00-17:00 notiks Amatas novada vīru kora „Cēsis” koncerts, ar stāstījumu „Ezerpilis meklējot” klausītājus iepazīstinās Dr. Hist. h.c. Zigrīda Apala, Dr. Biol. Māris Zunde vēstīs par dendrohronoloģisko mantojumu Latvijas ūdeņos un Voldemārs Rains stāstīs par niršanu un pētījumiem Āraišu ezerā, un zemūdens kultūrvēsturiska mantojuma apzināšanu. Noslēdzot pasākumu būs bezmaksas ekskursija pa Āraišu ezerpili. Pasākuma apmeklētājiem ieeja bez maksas.


1. oktobrī – Starptautiskajā senioru dienā dāvinām iespēju Latvijas senioriem bez maksas apmeklēt Āraišu arheoloģisko muzejparku.
Āraišu arheoloģisko muzejparku veido 9. - 10. gs. latgaļu nocietināta dzīves vieta (valsts nozīmes arheoloģijas piemineklis) un tās rekonstrukcija; 14. - 17. gs. viduslaiku pilsdrupas (valsts nozīmes arheoloģijas piemineklis) un t. s. Meitu sala ar akmens un bronzas laikmeta mājokļu rekonstrukcijām, kuri ir izvietoti 12 ha lielā teritorijā Āraišu ezera krastā, ap 7 km no Cēsīm. Kopš 20. gs. 90. gadu sākuma to attīstīja kā Baltijā pirmo brīvdabas arheoloģisko muzeju.


Citu līdzīgu muzeju vidū Eiropā Āraišu arheoloģiskais muzejparks izceļas ar unikāliem arheoloģiskiem atradumiem, rekonstrukcijas atrašanos oriģinālā vidē un Vidzemei raksturīgo, labi saglabājušos kultūrvēsturisko ainavu, kas pozitīvi kontrastē ar mūsdienu urbāno vidi.
 

 

2012-08-15