- Ķiberkana pagrabi

Ja iepriekšminētie - Lustūzis un Anfabrikas klintis ir plaši zināmi, pieejami un apskatāmi, tad par turpmākiem objektiem informācijas ir krietni mazāk, tie ir noslēptāki no tūristu acīm, un tieši tāpēc, iespējams, ar daudz lielāku vērtību. Kā reizēm saka - šie ir objekti, ko visiem nerādām. Viens no šādiem objektiem ir Ķiberkalna pagrabi.

Līgatnes vēstures pētnieks Aivars Balodis raksta:
Pirmais pagrabs šai iezī ierīkots jau 1818. gadā, kad Līgatnes papīra dzirnavu īpašnieks Karls Kibers ar ģimeni pārnāca no Rīgas uz pastāvīgu dzīvi Līgatnē, kur dzīvoja no 1815. līdz 1818. gadam celtajā mājā, kas tagad atrodama Parka ielā 1. Vēlāk, pēc tam, kad 1884. gadā Zaķu salā uzcēla pirmās divas dzīvojamās mājas, pagraba vietā izcirsta eja un uz sāniem ierīkoti pagrabi dažādu rangu fabrikas vadītājiem. Piekļūšanai pagrabiem, pa kalna nogāzi bijušas iekārtotas taciņas, kā arī uzbūvēts tiltiņš pāri kanālam „GUSTAVS”. Uzmanīgāk apskatot smilšakmens iezi, jādomā, ka pagraba un vēlāk ejas vietā bijusi ūdeņu izskalota ala pēc kuras vadoties tad arī izcirsta eja. Pēdējie šīs pagrabu ejas paplašināšanas darbi tika veikti ap 1970. gadu, kad to kartupeļu un biešu uzglabāšanai bija nolēmis izmantot Līgatnes mednieku kolektīvs. Sākumā mēģināts rakt tālāk eju, - 11. pagrabs, bet tā kā iezis drīz vien palicis stipri irdens, tad padziļināts 8. pagrabs, kuram galā izcirsti sānu atzarojumi. Arī šinī vietā iezis izbeidzas, līdz ar ko, neraugoties uz betona tamponiem, sūcas gruntsūdeņi. To aizvadīšanai ejas labajā malā izcirsts padziļinājums un ūdeņu aizvadīšanai ievietota caurule. Šajā laikā Ķiberkalna pagrabu ejai priekšā arī tika iebūvētas metāla durvis. Īpaši aktīvs šo darbu organizēšanā bija toreizējais Līgatnes iecirkņa milicis Arvīds Rauzenbergs, kuram bija arī personīgas intereses, jo bija ne vien mednieks, bet turpat netālu atradās arī viņa māja. Lai būtu ērtāka piebraukšana, viņš bija sarunājis Līgatnes papīrfabrikas traktoristu Gunāru Kalniņu, lai no Tirgus laukuma puses, pa Kiberkalna pakrasti, taciņas vietā ar kāpurķēžu buldozeru izdzen kārtīgu ceļu. Tas arī izdarīts, taču , pats par sevi saprotams, ka cietušas arī koku saknes. To izmantojuši nelabvēļi un pasūdzējušies. Izmeklēšanas laikā Gunāram Kalniņam prasīts, - kāpēc viņš braucis bez darba norīkojuma, uz ko viņš atbildējis ar pretjautājumu: „vai tad milicim var neklausīt?” Lietā pieņemts lēmums, - Arvīdam Rauzenbergam izteikt aizrādījumu un vietu sakārtot kāda tā bijusi iepriekš. Nez kā tās koku saknes varētu sastiķēt?

Patreiz Ķiberkalna eja kopā ar gala pagrabu ir 22,8 m gara, tātad ir 6. vietā starp Līgatnes alām. Šajā ejā ir 11 pagrabi, ejas un pagrabu kopgarums ap 75 m.

Šī iespējams ir pati plašākā un ērtākā no visām Līgatnes pagrabu ejām.